A kuruc hadsereg létszáma

1705 tavaszán a francia király számára adott tájékoztatás szerint a magyar konföderációnak 32 lovas- és 13 gyalogezrede van; ezekhez a fizetett ezredekhez 15 ezer főnyi mezei had, 4 ezer főnyi megyei katonaság és mintegy 20 ezer főnyi erdélyi hadsereg járul.

Rákóczi és Forgách emlékiratainak 70 ezres hadseregről adott tájékoztatása tehát reálisnak tekinthető. Számításba véve a hazai népsűrűséget és egyéb viszonyokat, az első konföderáció hadserege már csak létszámát tekintve is messze meghaladta a királyság és Erdély lélekszámából következő reális lehetőségeket. Rákóczi és köre többször megállapította, hogy ez a létszám túlontúl sok, és mégsem elég. Nincs ugyanis körülhatárolható frontvonal, az egész ország hadszíntér, várak sorát kell hónapokon, sőt éveken át ostromzár alatt tartani és megvédeni.

A hazai reguláris ezredek felépítése

A reguláris alakulatok túlnyomó többségét a hazai ezredek alkották. Főparancsnokukká Rákóczi Forgách Simont, majd Esterházy Antalt nevezte ki. Az eredeti tervek szerint egy reguláris lovasezred általában 12 századból, összesen 1200 főből, egy gyalogezred ugyancsak 12 századból, összesen 1500 főből állt volna. Az ezredlétszámok tehát már eredetileg is alacsonyabbak lettek volna a császári seregben megszokottnál, a valóságban a tervezett létszámokat sem érték el, egy lovasezred általában 500-1000, egy gyalogezred 1000 főből állt.

A portális katonaság

A reguláris ezredek legénységét a parasztságból egészítették ki. A vármegyéket kötelezték évenként és vidékenként változó számú katona kiállítására. A katonák kiállításának kulcsát az adókulcshoz szabták, az adóegység "porta" nevéről az így kiállított katonákat portális katonaságnak nevezték. A portális hajdúk közé elsősorban önként jelentkezőket, lehetőleg családos gazdákat vettek fel. Jövevényeket, szolgalegényeket csak akkor, ha egy gazda kezességet vállalt értük. Minden falunak módjában volt a rá kivetett katonalétszámot készpénzben megváltani; ebből a vármegyék zsoldost fogadtak.

A fejedelem udvari hadai

A legjobban kiképzett reguláris ezredek a fejedelem udvari hadai voltak. Egy lovas- és egy gyalogos gránátosezred, egy karabélyos és egy székely kopjás lovas testőr-, valamint egy palotás gyalogos testőrezred; főparancsnokuk nem a reguláris ezredek főparancsnoka, hanem Vay Ádám udvari marsall volt.